Kommunikatörer i Region Uppsala

Regionkontoret

Generella frågor om Region Uppsala

Funktionsbrevlåda: kommunikation@regionuppsala.se

Rebecca Fredriksson, kommunikationsdirektör
018-611 60 72072-147 94 08 
rebecca.fredriksson@regionuppsala.se

Jessica Elgenstierna, presschef
018-611 60 91, 070-611 39 51
jessica.elgenstierna@regionuppsala.se

Jakob Larsson, pressekreterare
018-611 71 34, 070-384 53 19
jakob.larsson@regionuppsala.se

Anja Dahlin Price, kommunikationsstrateg 
018-611 60 89 anja.dahlin.price@regionuppsala.se

Cecilia Bernhardsson, kommunikationsassistent
018-611 60 96 cecilia.bernhardsson@regionuppsala.se

Lotta Norberg, kommunikatör
018-617 09 30 lotta.norberg@regionuppsala.se

Magnus Jansson Klarin, redaktör
018-611 60 94 per.magnus.jansson.klarin@regionuppsala.se

Malin Svedh, kommunikatör
018-611 60 63 malin.svedh@regionuppsala.se

Martina Melanderkommunikationsstrateg
018-611 61 97, 070-601 61 97 martina.melander@regionuppsala.se


Akademiska sjukhuset

Funktionsbrevlåda: komavd@akademiska.se

Pia Olave, tf kommunikationsdirektör
018-611 30 76, 0706 11 62 85, pia.olave@akademiska.se

Elisabeth Tysk, presschef 
018-611 96 11, 0706-222421, elisabeth.tysk@akademiska.se

Hannes Ljunghall, redaktör
018-611 32 27, hannes.ljunghall@akademiska.se

Emilia Wittfooth, kommunikationsstrateg
018-611 31 06, emilia.wittfooth@akademiska.se  

Helena von Pongrácz, kommunikationsstrateg
018-611 48 78, helena.von.pongracz@akademiska.se

Isabelle Berglund, kommunikationsstrateg
018-611 17 34, isabelle.berglund@akademiska.se

Johan Ehrning, kommunikationsstrateg
018-611 31 21, johan.ehrning@akademiska.se

Pia Olave, webbansvarig
018-611 30 76, 0706 11 62 85, pia.olave@akademiska.se


Uppsala kliniska forskningscentrum, UCR


Ewa Idemar
, kommunikatör
018-617 11 19, ewa.idemar@ucr.uu.se


Nära vård och hälsa

Funktionsbrevlåda: kommunikation.nvh@regionuppsala.se

Rick Forsling
, kommunikationschef
018-611 76 34, rick.forsling@regionuppsala.se

Charlotte Löfgren, kommunikatör
018-611 66 38, charlotte.lofgren@regionuppsala.se

Lars-Åke Blomberg, kommunikatör
018-611 60 97, lars-ake.blomberg@regionuppsala.se

Victoria Moëll Perry, kommunikatör
018-611 87 45, victoria.moell.perry@regionuppsala.se

 

Lasarettet i Enköping


Sanna Nilsson-Passos
,
kommunikationschef
0171-41 80 02, 070-391 38 26, 
susanna.nilsson.passos@regionuppsala.se

 

Trafik och samhälle


Helena Klange, kommunikations- och presschef
018-611 19 08, 070-367 73 44 helena.klange@regionuppsala.se

Anna Ohlsson Lundh, samhällskommunikatör
018-611 19 35 anna.ohlsson.lundh@regionuppsala.se

Christina Nordlund, kommunikatör
018-611 19 07 christina.nordlund@regionuppsala.se

Johan Wezelius, digital kommunikatör
018-611 19 58 johan.wezelius@regionuppsala.se

Malena Sténson, kommunikatör
018-611 19 38 malena.stenson@regionuppsala.se

Sarp Yazan Yesil, digital kommunikatör 
018-617 24 39, sarp.yazan.yesil@regionuppsala.se

Tobias Bokström, digital kommunikatör
018-611 19 51 tobias.bokstrom@regionuppsala.se

 

Folktandvården


Linda Alexandersson,
kommunikationschef
018-611 61 36, linda.alexandersson@regionuppsala.se


Kultur och bildning


Gunnar Matti,
kommunikationsansvarig
018-611 62 78, gunnar.matti@regionuppsala.se


Fastighet och service


Irfan Cancar
, kommunikationsansvarig
018-611 77 29,  070-641 77 29, irfan.cancar@regionuppsala.se

Filippa Folkesson, webbredaktör/kommunikatör
018-611 22 99, filippa.folkesson@regionuppsala.se


Resurscentrum


Christina Hallin, kommunikationsansvarig
018-617 01 09, christina.hallin@regionuppsala.se